Münazara ve Düşünce Atölyesi

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email

KAZANIM

Öğrencilerimiz münazara yaparak; fikrini savunan , araştırma becerisini geliştiren , toplum önünde konuşma kabiliyetini arttıran , başka düşüncelere saygı duyan bireyler olacaklardır.

Rabbimiz bizi en güzel surette şekilde yaratmış. Gençlerimizde adabı muaşeret edep kurallarını öğrenerek ilkeli prensipli ve insanları kırmayacak şekilde davranmayı öğreneceklerdir.

Sohbet etmek beraber olmak demektir. Gençlerimiz büyükleri ve akranı ile bir araya gelip, Allah-ü teâlânın ve Peygamber efendimizin (sav.)beğendiği ve hoşnut olduğu konuları konuşup sohbet ederek hem ilim öğrenecekler hem de Peygamber Efendimizin (sav.) buyurduğu gibi meleklerin kanatları altında olacaklardır.

Gençlerimiz kitap  okuyarak  düşünceleri olgunlaşacak , stresleri azalacak , olayları güzel görmeleri sağlanacak , ileride  etkin ve etkili bireyler olacaklardır.

Kur’an-ı Kerim’in ilk ayetinin ve ilk emrinin “Oku” olması, Hz. Peygamberin ümmi (okuma-yazma bilmez) iken her türlü ilmin zirvesine ulaşmış olması, Bedir Savaşı’nda alınan esirlerin on kişiye okuma-yazma öğretmesi karşılığında serbest bırakılması, bu konudaki peygamberimizin hadisleri ve eğitim faaliyetleri buna delildir. Dinimiz ve Peygamberimiz okuma ve yazmaya bu kadar önem vermişken bizler bu konuya gereken önemi göstermeye çalışacağız.

Okumak bir ibadettir. İnsan okudukça bilgi edinir. Bilgisi arttıkça da bilgisinin azlığını hisseder. Bu onda okuma zevkini geliştirir ve okuma alışkanlığı kazandırır. Okuma alışkanlığı kazanan insanın da kendine güveni, bilgisi ve becerisi artar